FAQ

1. Dla kogo przeznaczony jest zabieg liposukcji?

Najlepszym kandydatem do zabiegów liposukcji jest osoba w dobry ogólnym stanie zdrowia, aktywna fizycznie i o masie ciała przekraczającą idealną wagę. Osoba posiadająca jedno lub więcej skupisk zbędnej, nagromadzonej tkanki tłuszczowej, która pomimo ćwiczeń fizycznych oraz stosowania diety nie spaliła zbędnego tłuszczu. Osoba, której przeszkadzają grubsze partie ciała i jest zmotywowana do ich usunięcia zabiegowego, ale nie posiada dużo czasu na długi pooperacyjny powrót do normalnej aktywności po zabiegu. Osoba, wymagająca poprawy jędrność skóry w celu zwalczenia cellulitu.

2. Jakich efektów można się spodziewać po zabiegach liposukcji?

– trwałe zniszczenie komórek tłuszczowych,
– ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
– brak objawu luźnej, obwisłej skóry po zabiegu,
– redukcję cellulitu,
– szybki powrót do normalnej aktywności
– mało widoczne ślady w miejscach wprowadzenia kaniul,
– zminimalizowane ryzyko powikłań.

 

3. Jakie są przeciwwskazania do zabiegów odsysania tłuszczu?
Przeciwwskazaniami do zabiegów liposukcji są:

– zły ogólny stan zdrowia,
– padaczka,
– stwardnienie rozsiane,
– choroba nerek i wątroby,
– cukrzyca,
– choroby tarczycy,
– zaburzenia krzepnięcia krwi.

(Powyżej wymienione schorzenia nie wykluczają całkowicie z zabiegu, ale w takich przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarza specjalisty).

 

4. Kiedy i jakich efektów można spodziewać się po zabiegu?
– Po zabiegu liposukcji pierwsze efekty są widoczne od razu, ale sylwetka ciała poprawia się stopniowo z dnia na dzień i ostateczny, najlepszy efekt jest widoczny po kliku tygodniach od wykonania zabiegu.
– Stopniowo zmniejsza się obwód odessanych obszarów ciała, a skóra staje się bardziej jędrna i bardziej napięta. W niektórych przypadkach proces ten może przedłużyć się do sześciu miesięcy. W przypadku ponownego wzrostu masy ciała – tłuszcz ulokuje się już w innych miejscach niż te, z których zostały poddane terapii. Dlatego zaleca się po zabiegu, aby pacjencie prowadzili zdrowy styl życia oraz byli aktywni fizycznie.

 

5. Jak szybki jest powrót do normalnej aktywności po zabiegu?
Po 1-2 dniach większość pacjentów wraca do normalnej aktywności.

 

6. Jak wygląda okres po zabiegu?
Po zabiegu pacjent przebywa w gabinecie pozabiegowym, gdzie pozostaje do chwili, aż przestaną działać podawane podczas zabiegu leki znieczulające. Po maksymalnie kilku godzinach można opuścić klinikę medyczną i wrócić o własnych siłach do domu. Zastosowanie znieczulenia miejscowego pozwala na wykluczenie objawów niepożądanych typowych dla zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym ( jak nudności czy złe samopoczucie).
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielkie zasinienie i obrzęk tkanek, a także nieznaczne drętwienie obszarów poddanych zabiegowi. Zwykle ustępują one w okresie do kilku dni po zabiegu.
Dla każdego pacjenta lekarz wydaje indywidualne specjalne instrukcje co do postępowania w okresie po zabiegu. Celem odpowiednich terapii podejmowanych w okresie rekonwalescencji jest zmaksymalizowanie efektu zabiegu przy jednoczesnej redukcji ryzyka wystąpienia powikłań. Lekarz określa również harmonogram wizyt kontrolnych po zabiegu.Po liposukcji należy nosić specjalne ubranko, dopasowane idealnie do sylwetki pacjenta, które w większości klinik wykonujących liposukcję jest w cenie zabiegu.


7. Jak długo trwa zabieg liposukcji?

Zabieg jednej okolicy ciała zajmuje około od 1h do 3h i jest zależny od wybranej partii ciała i ilości nagromadzonego tłuszczu. Czasem też na czas zabiegu wpływa wybór metody liposukcji. Pacjent otrzymuje dokładne informacje po wizycie u lekarza specjalisty.

 

8. Ile zabiegów liposukcji należy wykonać w celu uzyskania optymalnych efektów?
U większości pacjentów w celu uzyskania oczekiwanych efektów wystarczy wykonanie jednego zabiegu liposukcji.

 

9. W jakich partiach ciała najczęściej wykonuje się liposukcję?
Obecnie stosując nowoczesne metody, można zabieg przeprowadzić w zasadzie w każdej okolicy. Najczęściej odsysa się tłuszcz z brzucha i talii. Często usuwa się go również z ud, klatki piersiowej, kolan, łydek, ramion, pośladków i podbródka, czyli miejsc które trudno „odchudzić”. Z tych wszystkich, ale także innych okolic, można usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, a nawet stosując metody z techniką HD, wyrzeźbić estetyczne kształty i pożądane krągłości.

 

10. Czy zabieg liposukcji jest bolesny?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym w związku z czym nie jest zabiegiem bolesnym. Dyskomfort odczuwany przez pacjenta podczas zabiegu jest znikomy. Najczęściej pacjenci odczuwają lekkie kłucie, czy też mają wrażenie rozciągania skóry.

 

11. Kobiety, czy mężczyźni częściej wykonują zabieg?
Pacjentami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

 

12. Wybór metody liposukcji: