Blog

ginekomastia porady

Ginekomastia – wstydliwy problem dorastających chłopców

 

Ginekomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn, to wyjątkowo wstydliwa, lecz powszechna przypadłość. W okresie dorastania zmaga się z nią nawet co drugi chłopiec. Problem ten rzutuje często na samopoczucie, jakość życia oraz, co być może najważniejsze, samoocenę młodych mężczyzn. Czym jest ginekomastia? Jak powstaje i jakie mogą być jej konsekwencje? Co zrobić, jeżeli Twój syn zmaga się z przerostem gruczołu piersiowego? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania!

 

 

Ginekomastia – przyczyny problemu

Zastanawiałeś się, dlaczego męskie gruczoły piersiowe, w przeciwieństwie do kobiecych, nie rozwijają się, a jedynie pozostają w tak zwanym stanie szczątkowym? Hamująco na ich wzrost działa testosteron – męski hormon płciowy. Dopóki jego poziom w organizmie jest optymalny, klatka piersiowa zachowuje męski wygląd. Kiedy jednak, pod wpływem dojrzewania, andropauzy lub innych czynników, poziom testosteronu spada, gruczoł piersiowy może się rozwijać, powodując ginekomastię.

 

Uwaga! Ginekomastia może powstawać nie tylko pod wpływem wahań hormonalnych. U chłopców z otyłością, problemem, powodującym kobiecy wygląd piersi, może być lipomastia, czyli tak zwana ginekomastia rzekoma. Powstaje ona na skutek nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy gruczołów piersiowych.

 

 

Efekty zabiegu usuwania ginekomastii

 

 

Jak powstaje ginekomastia pokwitaniowa

Jak wspominaliśmy, główną przyczyną powstawania ginekomastii pokwitaniowej u chłopców jest zaburzenie równowagi pomiędzy poziomem androgenów (męskich hormonów płciowych, przede wszystkim testosteronu), a estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) – na korzyść tych drugich. Zbyt wysoka ilość estrogenów, przy jednocześnie obniżonym poziomie testosteronu, sprawia, że tkanka gruczołu piersiowego stymulowana jest do wzrostu.

 

W początkowej fazie okresu dojrzewania, u chłopców znacznie zwiększa się stężenie gonadotropin, czyli hormonów produkowanych przez płat przysadki mózgowej, których zadaniem jest stymulowanie gruczołów płciowych do wydzielania hormonów płciowych. Ze względu na to, że estrogeny szybciej osiągają w organizmie poziom optymalny dla dorosłego mężczyzn niż androgeny, u chłopca może wystąpić okresowe zaburzenie równowagi hormonalnej, skutkujące ginekomastią.

 

Inną przyczyną ginekomastii w okresie pokwitania jest nadmierna stymulacja komórek śródmiąższowych jąder (komórek Leydiga) do produkcji estrogenów oraz ich prekursorów, czego skutkiem może być przerost gruczołu piersiowego. Stan ten, podobnie jak poprzedni, uznawany jest za naturalny i przemijający.

 

 

Leczenie ginekomastii pokwitaniowej

W zdecydowanej większości przypadków ginekomastia u dojrzewających samoistnie zanika w ciągu 12-18 miesięcy od pojawienia się, w związku z czym nie wiąże się z koniecznością podejmowania leczenia – zaleca się jedynie obserwację. Konsultacji z lekarzem wymagać może ginekomastia, która utrzymuje się dłużej niż 18 miesięcy lub jest bardzo nasilona. Stan taki może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i wymagać leczenia endokrynologicznego.

 

 

W przypadku niewielkiej liczby chłopców ginekomastia utrwala się (nie znika po okresie pokwitania). Dzieje się tak zwykle, gdy w okresie dojrzewania dochodzi do przerostu tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej w obrębie piersi. Jedyną metodą leczenia jest wówczas chirurgia plastyczna. W zależności od rodzaju ginekomastii (określanej na podstawie tkanki, która dominuje w okolicy przerośniętego gruczołu), przeprowadza się zabieg liposukcji (odsysania tłuszczu) lub chirurgicznego wycięcia gruczołu.

 

 

Ginekomastia u chłopców – wsparcie psychologiczne

Niezależnie od przyczyny powstania czy stopnia nasilenia problemu, ginekomastia może znacząco wpłynąć na poczucie własnej wartości u chłopców. Powiększenie gruczołu piersiowego może utrudniać kontakty z rówieśnikami, sprawiać, że chłopcy unikają towarzystwa i tracą wiarę we własną męskość.

 

Ze względu na to, że nastoletni chłopcy niechętnie zwierzają się rodzicom ze swoich, zwłaszcza tak bardzo osobistych, problemów, ważne, by w porę przekazać im swoje wsparcie. Najważniejsze w rozmowie z nastolatkiem powinno być przekazanie, że problem, jakim jest ginekomastia, to naturalny etap jego rozwoju, który bardzo szybko przeminie.

 

Jak może wyglądać ginekomastia (męskie piersi) u mężczyzn, chłopców i nastolatków 

 

ginekomastia

 

Warto pamiętać, że w okresach zmian hormonalnych takich jak okres dojrzewania u chłopców i nastolatków ginekomastia jest stanem fizjologicznym. Przyjmuje się, że powiększony gruczoł piersiowy ma 65% chłopców w wieku 14-15 lat, ale w wieku 17 lat liczba ta maleje do 8%. Ginekomastia powinna ustąpić samoistnie pod koniec drugiej dekady życia u większości młodych mężczyzn. Warto udać się do lekarza już we wczesnym stadium, a jeśli piersi nie zmniejszą się w okresie 12-18 miesięcy wizyta u lekarza jest konieczna. Zobacz także artykuł ” Czym różni się Ginekomastia od Lipomastii” tutaj https://liposukcja.com.pl/ginekomastia-czy-lipomastia/

 

 Ginekomastia częsty problem u mężczyzn. Rodzaje i sposoby leczenia.

 

Komentarze

Brak komentarzy, skomentuj jako pierwszy!

Napisz komentarz

error: Content is protected !!