Blog

Komórki macierzyste – zastosowanie w medycynie estetycznej i sportowej

Komórki macierzyste występują naturalnie w ludzkim organizmie. Jednymi z ich największych zalet są: zdolność do samoodnowy i przekształcania w komórki różnego typu, zdolność do rozpoznawania i naprawiania uszkodzonych tkanek, a także wytwarzanie substancji aktywnych biologicznie, które zmieszają ból tkanek i przyczyniają się do ich regeneracji. Komórki macierzyste pobrane z organizmu i wszczepione np. do tkanki kostnej, przybierają postać komórek kostnych. Wszczepione do tkanki mięśniowej – komórek mięśniowych itd. Przedstawiamy sposoby wykorzystania terapii Mezenchymalnymi Komórkami Macierzystymi (MSC).

 

 

Jak pozyskuje się komórki macierzyste

Komórki macierzyste można wyizolować na różne sposoby – ze skóry, tkanki mięśniowej, krwi, tkanki kostnej lub tkanki tłuszczowej. I to właśnie ostatni sposób jest jednym z tych, które dają największe możliwości. Tkanka tłuszczowa zawiera bowiem bardzo duże ilości komórek – nawet kilkadziesiąt razy więcej niż szpik kostny. Poza tym jej izolacja jest łatwa, a dostępność duża.

 

 

komorki macierzyste ortopeda

Kiedy można wykorzystać Mezenchymalne Komórki Macierzyste

Terapie z wykorzystaniem MSC stosuje w wielu dziedzinach medycyny. Są nimi między innymi:

 

  • Ortopedia,
  • Medycyna sportowa – w leczeniu zmian degeneracyjnych stawów i ścięgien czy przewlekłych kontuzji sportowych,
  • Medycyna estetyczna – wypełnianie zmarszczek, regeneracja skóry, utrzymanie żywotności przeszczepu tłuszczowego, leczenie wypadania włosów,
  • Onkologia.

 

Poza tym komórki macierzyste mogą np. zmniejszać blizny, regenerować uszkodzone nerwy i naczynia krwionośne, zmniejszają reakcje zapalne i immunologiczne, a nawet przyspieszać gojenie się ran.

 

 

Jak odbywa się zabieg podania komórek macierzystych

Pozyskiwanie komórek macierzystych trwa około 50 minut. Zabieg liposukcji wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności hospitalizacji (w znieczuleniu miejscowym). Otrzymane komórki macierzyste wykorzystuje się do śródskórnych iniekcji (bezpośrednio w miejsca wymagające regeneracji) lub lipotransferu (przeszczepu tkanki tłuszczowej).

 

Ponieważ komórki macierzyste pochodzą z własnego organizmu pacjenta, nie istnieje ryzyko, że wywołają podrażnienia lub reakcje alergiczne.

Komentarze

Brak komentarzy, skomentuj jako pierwszy!

Napisz komentarz