Powikłania po liposukcji. Sprawdź zanim podejmiesz decyzję o zabiegu.

Zabieg liposukcji – mądra decyzja

Liposukcja to zabieg mający na celu rozbicie i usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała, na przykład brzucha, pośladków, ud czy ramion. Należy podkreślić, że nie jest to metoda odchudzająca, jej zadaniem jest modelowanie i kształtowanie sylwetki. Nie jest więc zabiegiem polecanym dla osób, które zmagają się z dużą nadwagą lub otyłością.

KILKA SŁÓW O ZABIEGU

Odsysanie tłuszczu polega na wprowadzeniu pod skórę cienkiej rurki zwanej kaniulą, przez którą odprowadzany jest zalegający tłuszcz.
Ze względu na rodzaj stosowanych urządzeń i kaniul można wyróżnić liposukcję klasyczną, laserową, ultradźwiękową, wibracyjną oraz wodną.

Sam zabieg trwa od jednej do kilku godzin, w zależności od obszaru ciała, z jakiego ma zostać usunięty nadmiar tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym, o czym decyduje oczywiście lekarz.

LIPOSUKCJA NIE DLA KAŻDEGO

Chociaż zabieg odsysania tłuszczu jest bezpieczny i do komplikacji dochodzi niezwykle rzadko, nie jest to propozycja dla wszystkich.

W czasie pierwszej rozmowy na temat liposukcji każdy lekarz powinien przede wszystkim przeprowadzić z pacjentką lub pacjentem rozmowę.

Dokładny wywiad przeprowadzony przez kompetentnego i odpowiedzialnego lekarza to podstawa bezpiecznego wykonania zabiegu i wyeliminowanie wielu zagrożeń i ewentualnych powikłań.

Zabieg liposukcji nie jest zalecany u osób, które cierpią na nadciśnienie, choroby serca, tarczycy i płuc, a także wykazujących tendencje do zatorów żylnych i stanów krwotocznych.

Kompetentny lekarz w czasie wywiadu powinien zlecić wykonanie niezbędnych badań, zapytać także o wszystkie przyjmowane przez pacjenta leki, także te wydawane bez recepty i ziołowe oraz suplementy diety. Bardzo ważnym czynnikiem, zmniejszającym ryzyko powikłań w czasie i po zabiegu, jest także informacja o alergii czy nietolerancji pewnych leków lub produktów.

Również wszystkie infekcje i przeziębienia przebyte w ostatnim czasie powinny być wskazaniem do przesunięcia zabiegu do czasu, gdy pacjent będzie zupełnie zdrowy. Taki optymalny czas to około trzy tygodnie po przebytej infekcji.

Jeśli kwalifikacja do zabiegu liposukcji odbywa się bez konkretnej rozmowy i przeanalizowania stanu zdrowia pacjenta, a polega jedynie na podpisaniu zgody, to znak, że należy jak najszybciej opuścić taką placówkę, nawet, jeśli oferuje ona bardzo konkurencyjne i atrakcyjne ceny. Nie niski koszt, a profesjonalizm ludzi wykonujących zabieg i nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje placówka powinny być głównym kryterium wyboru kliniki, gdyż te właśnie czynniki decydują, że możliwość ewentualnych powikłań zostaje zminimalizowana.

ŚWIADOMY PACJENT TO ZADOWOLONY PACJENT

Chociaż zabieg odsysania tłuszczu jest dość bezpieczny i w większości przypadków nie wymaga pozostawania po zabiegu w klinice, to jednak jest to ingerencja chirurgiczna w organizm, więc komplikacje po zabiegu liposukcji mogą się zdarzyć. Przed kwalifikacją do zabiegu i podjęciem ostatecznej decyzji pacjent powinien zostać dokładnie poinformowany o możliwych powikłaniach. Jeśli usłyszy jedynie, że odsysanie tłuszczu jest bezpieczne i nic złego nie ma prawa się wydarzyć, to znak, że trzeba się z takim miejscem szybko pożegnać, nie mówiąc ” do widzenia”, bo raczej to ostatnia wizyta w tak nieprofesjonalnej placówce.

Oczywiście zabieg liposukcji jest dość bezpieczny i to należy podkreślić, jednak powikłania, choć rzadko, mogą się zdarzyć i pacjent powinien zostać o nich poinformowany.

Komplikacje i możliwe powikłania po zabiegu liposukcji:

Obrzęk, siniaki, krwawienie, zatory tłuszczowe,

Ból w miejscu zabiegu i okolicy zabiegowej

Infekcja, zaburzenia czucia w miejscu operacji

nadmierne gromadzenie się płynów pod skórą.

Do wspomnianych komplikacji dochodzi niezwykle rzadko, jednak bardzo ważne jest, by zabieg wykonywać w dobrej klinice, wyposażonej w odpowiedni sprzęt oraz wieloletnie doświadczenie w zabiegach chirurgicznych, ponieważ w razie jakichkolwiek powikłań, pacjent bardzo szybko uzyska profesjonalną pomoc.

MĄDRA DECYZJA
Liposukcja jest zabiegiem, dzięki któremu można szybko i bezpiecznie skorygować mankamenty sylwetki i pozbyć się niechcianego tłuszczyku. Ważne jest tylko, by wybrać odpowiednią klinikę, a decydującym kryterium nie powinna być cena, a kompetencja lekarzy. To gwarantuje, że po zabiegu można bez problemów cieszyć się zgrabna sylwetką, i spełnić swoje marzenia o lepszym wyglądzie.