Blog

Liposukcja brzucha – czy warto poddać się zabiegowi?

Liposukcja brzucha

Zabiegi związane z chirurgią plastyczną do tej pory należą w Polsce do bardzo kontrowersyjnych. Pomimo że coraz większa liczba rodaków decyduje się na takie posunięcie, medycyna estetyczna ma u nas zdecydowanie zły PR. Czy jednak zasłużenie? Omówmy to na przykładzie popularnego zabiegu – liposukcji brzucha.

Swojego ciała nie pokonasz, czyli o rozkładzie tkanki tłuszczowej

Wbrew dość powszechnej opinii o zbawiennym wpływie ćwiczeń na kształtowanie ciała, wiele osób – aktywnych fizycznie, w tym sportowców – w pewnym momencie spotyka się ze ścianą. Są, owszem, zdrowi i bardzo wysportowani, nie potrafią jednak uzyskać wymarzonej sylwetki. Wynika to faktu, że u różnych ludzi tłuszcz ma tendencję do osadzania się w różnych partiach ciała. Ćwicząc, spalasz tkankę tłuszczową, jednak nie z konkretnego miejsca – ona ubywa we własnym tempie. Organizm sięga po zapasy, które on uzna za słuszne akurat spalać i nic sobie nie robi z tego, że chciałaś zrzucić trochę obwodu w pośladkach, a nie biuście.

Naturalne odchudzanie czy bycie fit polega na kompromisach. Jeśli masz tendencję do wystającego brzucha, tkanka tłuszczowa stamtąd będzie ostatnim miejscem, z którego organizm weźmie tłuszcz. Najpierw zejdzie on, powiedzmy, z ud – a te akurat bardzo lubisz. Możesz mieć przy tym cudownie wyrzeźbione mięśnie brzucha, jednak o tym nie wiedzieć, ponieważ nadal tkwi on pod kilkoma centymetrami znienawidzonej tkanki.

odsysanie-tluszczu-brzuchJak dowiedzieć się, gdzie lubi osadzać się u Ciebie tłuszcz?

Obserwacja rozkładu własnej tkanki tłuszczowej jest łatwa. Rejony “trudne” charakteryzują się tym, że gdy tyjesz, to na nich widzisz zmiany w pierwszej kolejności. I odwrotnie – tracąc kilogramy, tłuszcz na tych partiach ciała nadal tkwi bez zmian.

Pomimo różnych schematów osadzania się tkanki tłuszczowej (komórek tłuszczowych), najczęściej mówi się o typie sylwetki “jabłko” lub “gruszka”. “Jabłko” utożsamiane jest z bardziej męskim typem tycia – przybieraniu w objętości właśnie w okolicach brzucha, podczas gdy nogi i ramiona pozostają chude, a nawet – patykowate. “Gruszka” to typ żeński – tycie w biodrach, udach. Nie oznacza to jednak, że panie nie mogą przybierać na wadze “jak jabłko”. Często przyrost zbędnego tłuszczu na brzuchu postępuje równolegle z tym na pośladkach.

Osoby z dużą skłonnością do odkładania się tkanki tłuszczowej w tych okolicach, pomimo prawidłowej wagi posiadają niezbyt estetyczną wypukłość, zazwyczaj zaczynającą się w okolicach pępka. Taki wał tłuszczu staje się przyczyną wielkich kompleksów, co więcej – bywa niemalże nieusuwalny za pomocą jedynie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.

Liposukcja brzucha może dać to, czego nie dałoby się zrobić naturalnie

Odsysanie tłuszczu z okolic brzucha może i brzmi inwazyjnie, w rzeczywistości jednak jest powszechnym, bezpiecznym zabiegiem. Co trzecia operacja kosmetyczna w Polsce polega właśnie na liposukcji brzucha. Poddają się jej zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zdecydowana część z nich ma kompleksy związane z wrodzoną tendencją do osadzania się tkanki tłuszczowej w tych rejonach.

Dobrze wykonany zabieg liposukcji może dać “efekt 3D”, a więc – sześciopaka na brzuchu. Z pewnością też uwidacznia ukryte do tej pory mięśnie, dając pacjentom i pacjentkom dodatkowy bodziec do aktywności fizycznej. Czasami dopiero po usunięciu części tkanki tłuszczowej widać prawdziwy potencjał, kryjący się pod nią – Zabieg znany jako liposukcja HD.

Dodatkowo, usunięty tłuszcz można przeszczepić w inne miejsce (lipotransfer, lipofilling), modelując w ten sposób sylwetkę. Nowe technologie pozwalają na bardzo dokładne kształtowanie końcowego efektu.

Sposoby na mało inwazyjną liposukcję

Jak zostało wspomniane wyżej, nowoczesne metody liposukcji (jak chociażby Vaser Lipo) pozwalają nie tylko na przeszczep odessanej tkanki tłuszczowej w inną część ciała, ale także na praktycznie zmienienie naturalnego typu sylwetki. “Jabłka” nie muszą więc już martwić się o brzuch jako o miejsce szczególnie zagrożone.

W porównaniu ze stanem sprzed 10 lat, medycyna poczyniła znaczne postępy. We wczesnych latach dwutysięcznych przeciętna rekonwalescencja trwała do ośmiu tygodni, sam zabieg był dość bolesny, a jego precyzja – niezbyt wysoka. W tej chwili nie dość, że liposukcja brzucha nie wiążę się z ostrym bólem, to jeszcze stała się mniej inwazyjna.

Odsysanie tłuszczu z brzucha metodą VaserLipo trwa od 60 do 18 minut. Czas dochodzenia pacjenta do siebie zazwyczaj nie przekracza 7 dni. Również bezpieczeństwo operacji zostało wydatnie podwyższone w ciągu ostatnich lat.

 • Po zabiegu pacjent wraca o własnych siłach do domu
 • Następnego dnia od zabiegu może wrócić do normalnych czynności

Czy wobec tego warto decydować się na liposukcję z autowszczepem?

Przed podjęciem decyzji o liposukcji brzucha dobrze jest przyjrzeć się własnej sylwetce, celem ustalenia, co dokładnie chcesz wymodelować. Jeśli jedynym problemem jest odstający brzuch, oznacza to, że jesteś idealnym kandydatem do odsysania tłuszczu na brzuchu. Jeśli jednak uznasz, że masz zbyt płaskie pośladki, lub jesteś kobietą i chciałabyś powiększyć biust, zawsze pozostaje opcja liposukcji z lipotransferem, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej (adipocytów).

W przeciwieństwie do silikonowych implantów, przeszczep z własnej tkanki tłuszczowej minimalizuje ryzyko negatywnej odpowiedzi organizmu i odrzucenia ciała obcego. W przypadku autowszczepów piersi, wyglądają one zupełnie naturalnie – bo też są naturalne, tkanka tłuszczowa z brzucha niczym nie różni się od tkanki tłuszczowej biustu.

 • Naturalny wygląd
 • Przeszczep nie zostanie odrzucony przez organizm
 • Brak reakcji alergicznych
 • Krótki czas rekonwalescencji

Moja opinia na temat liposukcji brzucha

Lipoksukcja brzucha to z pewnością nie zabieg dla każdego. Nie powinno się o niej myśleć jako o idealnym rozwiązaniu walki z otyłością czy fałszywym obrazem własnego ciała. Jednakże jednak mamy jeden, konkretny kompleks – brzuch – i chcemy się go pozbyć, odsysanie tłuszczu to szybkie i bezpieczne rozwiązanie.

Negatywna opinia na temat podobnych zabiegów  w dużym stopniu wiąże się z rozdmuchiwaniem bardzo rzadkich przypadków powikłań, do których doszło wiele lat temu i często w zagranicznych klinikach. Opór społeczeństwa może także wynikać z błędnego przekonania, że poddanie się takiemu zabiegowi jest objawem wielkiej próżności lub niepotrzebną ingerencją w naturę. Po prawdzie jednak człowiek od samego zarania cywilizacji naturę poprawiał – czy też poprzez ułatwiające życie wynalazki, czy kosmetyki lub modę. Na końcu więc warto się kierować własnymi odczuciami i pragnieniami, a nie opinią innych na temat tego, co robimy z własnym ciałem.

Korzyści zabiegu liposukcji

 • zabieg wykonywany  jest przede wszystkim w celu wymodelowania sylwetki,
 • lokalne zmniejszenie obwodu ciała,
 • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu,
 • Pierwsze efekty są widoczne zaraz po zabiegu, a ostateczne po kliku miesiącach
 • Możliwość reimplementacji tłuszczu w inne miejsce.

Jak uniknąć powikłań po liposukcji

 • Podczas konsultacji przed zabiegiem powiedzieć wszystko na temat swojego zdrowia,
 • Przestrzegać zaleceń po zabiegowych.

Efekty przed i po liposukcji brzucha

źródło: Centrum Liposukcji  Warszawa, Józefów