Blog

Liposukcja brzucha – jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej

Liposukcja brzucha

Liposukcja (czyli odsysanie tłuszczu) to zabieg polecany osobom, które, mimo zdrowej diety oraz regularnych ćwiczeń, nie mogą pozbyć się tłuszczyku z okolic brzucha, talii, pleców, kolan, ud, klatki piersiowej czy szyi. Jednym z najchętniej modelowanych partii ciała jest brzuch. Szacuje się, że znajduje się w czołówce wszystkich zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej (razem z powiększaniem piersi czy korektą nosa).

 

 

Jakie efekty może dać liposukcja brzucha i komu się ją poleca

Liposukcję poleca się osobom o prawidłowej masie ciała i dobrym stanie zdrowia (zarówno fizycznym, jak i psychicznym). Należy pamiętać, że nie jest to metoda, która może zastąpić zbilansowaną dietę czy ćwiczenia fizyczne. Pomaga natomiast wymodelować sylwetkę i podkreślić kształty ciała. Zatem jeśli od dłuższego czasu ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, a mimo to narzekasz na swoje „boczki”, czy wystający brzuch, możesz z powodzeniem rozważyć poddanie się zabiegowi liposukcji.

 

Osobom z nadwagą lub otyłością, które decydują się na liposukcję, rekomenduje się często także plastykę powłok brzusznych. Zabieg ten ma na celu zniwelowanie nadmiaru rozciągniętej skóry, który pojawia się pod odessaniu tłuszczu.

 

Zabieg można wykonywać bez względu na wiek, chociaż u młodszych osób efekty mogą być zauważalne szybciej – ma na to wpływ większa niż u osób starszych elastyczność skóry (spowodowana wysoką zawartością elastyny i kolagenu).

 

 

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Odsysanie tłuszczu, wykonane w renomowanej klinice, jest metodą bezpieczną dla zdrowia. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania liposukcji. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby układu krążenia i choroby serca.

 

 

Jak przebiega zabieg liposukcji brzucha

Zabieg liposukcji wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub z wykorzystaniem sedacji (techniki polegającej zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego, czyli na ogólnym uspokojeniu)a a rzadziej podaje się znieczulenie ogólne pacjentowi.

 

Tuż przed wykonaniem zabiegu chirurg oznacza miejsca w obrębie brzucha, na których (po podaniu środków znieczulających) następnie wykonuje niewielkie nacięcia. Pod skórę wprowadza wąską kaniulę, podłączoną do aparatu odsysającego tłuszcz. Lekarz przesuwa kaniulę pod skórą, aby do minimum ograniczyć ilość cięć. Po wszystkim zakładane są niewielkie szwy. Cały zabieg trwa średnio dwie – trzy godziny.

 

 

Rekonwalescencja po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu konieczne jest noszenie odzieży uciskowej przez 2-6 tygodni. W przypadku brzucha zwykle są to specjalne gorsety, pasy lub krótkie kombinezony.

Przez 3-4 tygodnie po liposukcji należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, a z czasem stopniowo zwiększać intensywność treningów. Zaleca się także unikanie kąpieli słonecznych (zarówno w solarium, jak i na słońcu) przez około 6 miesięcy.

 

 

Po upływie 7-10 dni (obowiązkowo po konsultacji z lekarzem!) można pomyśleć o skorzystaniu z masaży endodermolipolitycznych. Zabiegi te mają na celu zmniejszać obrzęki, wyrównywać ewentualne nierówności, poprawiać jędrność skóry oraz odbudować naczynia krwionośne i stymulować krążenie.

 

 

Efekty liposukcji – jak je utrzymać

Należy pamiętać, że liposukcja nie może stanowić głównego narzędzia do walki z nadprogramowymi kilogramami. Efekt osiągnięty przez specjalistów z dziedziny chirurgii plastycznej należy pielęgnować. W tym celu konieczne jest stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w warzywa, owoce, rośliny strączkowe czy produkty pełnoziarniste. Należy unikać wysoko przetworzonych produktów, tłustych dań, fast-foodów czy słodyczy.

 

liposukcja brzucha przed po

 

Tym, co może mieć negatywny wpływ na efekty liposukcji, są też wszelkiego rodzaju używki. Papierosy, alkohol czy narkotyki mają destrukcyjny wpływ na komórki ciała, spowalniają przemianę materii, a co za tym idzie – pośrednio przyczyniają się do odkładania tłuszczu w obrębie brzucha.

Nie można zapominać o aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia są kluczem do sukcesu i sposobem na piękny, płaski brzuch.

 

Różne metody liposukcji brzucha i innych partii ciała

Wieloletnie badania i rozwój techniki pozwoliły na opracowanie wielu metod liposukcji. Zalicza się do nich między innymi:

 

  • Metodę SAL – „tradycyjna” technika redukcji tłuszczu poprzez wprowadzanie pod skórę kaniuli.
  • Liposukcję wibracyjną (metodę PAL) – kaniula wprowadzana do ciała pacjenta wprawiana jest w wibracje, które ułatwiają odessanie tkanki tłuszczowej.
  • Liposukcję laserową (metoda LAL, lipoliza laserowa) – do jej wykonania stosuje się kaniule ze światłowodem lasera. Tkanka tłuszczowa zostaje najpierw rozpuszczona, a potem odessana.
  • Metodę WAL (inaczej zwaną BodyJet) – aby uzyskać optymalne efekty, do tkanki tłuszczowej podaje się specjalny roztwór, którego zadaniem jest oddzielenie komórek tłuszczowych od tkanki łącznej. Roztwór odsysa się razem z komórkami tłuszczowymi.
  • Metodę NIL – kaniula wprowadzana jest w wibracje, porusza się po trzech płaszczyznach i emituje ultradźwięki. Dzięki temu komórki tłuszczowe można oddzielić w łatwy i mało inwazyjny sposób, a potem odessać z ciała.
  • Liposukcję ultradźwiękową (Vaser Lipo®) – usunięcie tkanki tłuszczowej jest ułatwione dzięki specjalnej głowicy emitującej ultradźwięki.

 

Ponadto istnieją też techniki, które łączą liposukcję wodną z liposukcją laserową oraz liposukcję laserową z rotacyjną (LAL i NIL).

Przed poddaniem się zabiegowi liposukcji, lekarz dobierze metodę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, aby uzyskać optymalne efekty zabiegu.

Komentarze

Brak komentarzy, skomentuj jako pierwszy!

Napisz komentarz