Blog

Liposukcja – fakty i mity

 Liposukcja należy do najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Nie ma się zresztą co temu dziwić: siedzący tryb życia, praca biurowa, brak czasu na przeprowadzenie kompleksowego treningu spalającego tkankę tłuszczową – to główne powody dla których pacjenci tak chętnie poddają się liposukcji. Z uwagi na powszechność i ciągle rosnące zainteresowanie zabiegiem, na temat tego zabiegu krąży wiele mitów i półprawd.

 

Na czym więc naprawdę polega popularne odsysanie tłuszczu? Oto kilka prawd oraz mitów dotyczących liposukcji.

 

Dzięki liposukcji pozbędziesz się tłuszczu z konkretnej części ciała, co daje temu zabiegowi przewagę nad ćwiczeniami: prawda

 

Liposukcja najlepiej sprawdza się, gdy naszym celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej z konkretnego miejsca na ciele. Może to być brzuch, ramiona, okolice wzgórka łonowego, uda, łydki itd. Zabieg jest więc idealny dla osób, które borykają się z odkładaniem się zbędnego tłuszczu w konkretnym obszarze, co utrudnia wyrugowanie go za pomocą treningu. Podczas ćwiczeń bowiem spalana jest tkanka tłuszczowa z całego ciała – trening na poszczególne partie może jedynie poprawić umięśnienie w danym rejonie.

Z tego powodu liposukcja polecana jest tym z nas, którzy chcieliby pozbyć się lokalnych nagromadzeń tłuszczu z np. ud, jednocześnie zachowując jego proporcje w innych miejscach – chociażby piersiach czy pośladkach.

 

 

Liposukcja jest zabiegiem, za pomocą którego wyleczysz otyłość: fałsz

Nie poleca się odsysania tłuszczu jako metody leczenia otyłości – z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, osoby otyłe częstokroć borykają się z problemami zdrowotnymi, które stawiają pod znakiem zapytania wykonanie takiego zabiegu. Co prawda nowoczesne, nieinwazyjne metody odsysania tłuszczu sprawiły, że liposukcja staje się coraz to bezpieczniejsza, nadal jednak kliniki niechętnie patrzą na pacjentów obarczonych dużym ryzykiem. Połączenie każdego zabiegu czy operacji – nie tylko liposukcji – z otyłością daje większe ryzyko powikłań. Dodajmy do tego fakt, że większość osób otyłych potrzebuje co najmniej kilku zabiegów liposukcji, po których pozostaje nadal problem obwisłej skóry w miejscu, gdzie znajdowała się tkanka tłuszczowa – to wszystko daje szereg przyczyn, dla których odsysanie tłuszczu nie jest wskazane przy otyłości.

 

Każdy może poddać się liposukcji: półprawda

Jak przy każdym zabiegu medycznym, także przy liposukcji istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Każdy pacjent przed zabiegiem powinien więc zrobić kilka zleconych przez klinikę badań. Najczęściej wymienia się wśród nich:

  • badania na grupę krwi;
  • morfologię, OB,
  • koagulologię,
  • kreatyninę,
  • jonogram,
  • lipidogram: cholesterol całkowity, HDL, LDL, V LDL, trójglicerydy,
  • cukier na czczo,
  • TSH,
  • ASPAT i ALAT,
  • Hbs i miano przeciwciał,
  • HIV,
  • HCV,
  • EKG (pacjenci po 45 roku życia).

 

Ten wykaz może wyglądać groźnie dla laika, jednak większość badań ma zapewnić bezpieczeństwo podczas zabiegu oraz dać potwierdzenie, że pacjent jest zdrowy. Są to więc badania potwierdzające dobry stan układu krwionośnego, brak niedoborów, stanów zapalnych oraz chorób będących bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu: cukrzycy, nadczynności tarczycy, problemów z układem oddechowym i krążenia, zaburzoną krzepliwością krwi czy żylakami.

Przeciwwskazaniem mogą jednak być też zaburzenia psychiczne, takie jak anoreksja czy bulimia.

 

Od zabiegu liposukcji można umrzeć: półprawda

Każdy zabieg ingerujący w ciało niesie za sobą – zazwyczaj bardzo niewielkie – ryzyko. Od zabiegu liposukcji można umrzeć na takiej samej zasadzie, na jakiej można umrzeć od przypadkowego zakażenia przy piercingu, cesarskiego cięcia (ale także: naturalnego porodu), czy sepsy wywołanej tatuażem.

Większość tragicznych śmierci związanych z odsysaniem tłuszczu wynika albo z zatajenia przez pacjenta historii chorób, albo z wybrania kliniki o podejrzanej renomie. Dlatego ważne jest, aby na zabieg liposukcji decydować się tylko w zakładzie medycyny estetycznej o ugruntowanej opinii oraz uczciwie przedstawić lekarzowi aktualne wyniki badań.

 

Istnieje wiele metod przeprowadzenia odsysania tłuszczu: prawda

Do najpopularniejszych sposobów liposukcji należą:

  • metoda wodna (zwana też WAL): jest stosunkowo nowa, bezpieczna i mało inwazyjna. Podczas liposukcji metodą wodną, komórki tłuszczowe oddzielane są od tkanki łącznej za pomocą strumienia z roztworem wodnym. Jej największą zaletą jest to, że nie niszczy komórek tłuszczowych, mogą więc one zostać użyte jako implanty wszczepiane w inną część ciała.
  • metoda intradźwiękowa: wyjątkowo precyzyjna, wykorzystująca sprężone powietrze, które, wystrzeliwywane z odpowiednich głowic, rozluźnia połączenie pomiędzy komórkami tkanki tłuszczowej. Metoda intradźwiękowa pozwala na operowanie w niewielkich i trudno dostępnych miejscach, jak okolice karku czy podbródka.
  • metoda laserowa: podobna do intradźwiękowej, jednak wykorzystanie lasera pozwala na uzyskanie jeszcze większej precyzji i bardzo dokładnego konturowania sylwetki.
  • metoda tumescencyjna: w tym rodzaju liposukcji w tkanki wstrzykuje się dużą objętość płynu nasączonego anestetykami, co jednocześnie znieczula pacjenta, jak i rozluźnia połączenie pomiędzy komórkami tłuszczu przed jego usunięciem.
  • metoda ultradźwiękowa, czyli liposukcja Vaser Lipo

 

Jaką metodę liposukcji wybrać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od oczekiwanych efektów i zaleceń specjalisty prowadzącego zabieg.

 

Po zabiegu liposukcji konieczna jest rekonwalescencja: prawda

Szwy po zabiegu zdejmowane są zazwyczaj po 7 dniach, jednak jeszcze przez trzy lub cztery kolejne tygodnie pacjenci noszą specjalne ubranie uciskowe. Aby odzyskać pełną sprawność, trzeba odczekać mniej więcej miesiąc.

 

Efekty liposukcji są trwałe: prawda.

Liposukcja jest – co najważniejsze – zabiegiem o trwałym efekcie. Jednakże, oczywiście, nie hamuje ona ponownego tworzenia się tkanki tłuszczowej – w połączeniu ze złą dietą i brakiem ćwiczeń może więc się okazać, że po roku lub dwóch wrócimy do punktu wyjścia.

 

Mamy nadzieję, że ta lista rozjaśniła chociaż trochę wątpliwości odnośnie tego, czym jest liposukcja, z czym się wiążę i jakie są jej efekty. Bardzo zachęcamy do dzielenia się przemyśleniami odnośnie tego zabiegu w komentarzach. A może mieliście liposukcję i chcecie się podzielić zdjęciami efektów?