Liposukcja

liposukcja-warszawa

Kiedy dieta i intensywne ćwiczenia nie pomagają w pozbyciu się fałdki na brzuchu, ani wyszczupleniu ud, doskonałym rozwiązaniem może się okazać liposukcja, czyli zabieg, którego celem jest odsysanie tłuszczu z jednoczesnym rzeźbieniem sylwetki.

Liposukcja – na czym polega zabieg?

Liposukcja to chirurgiczny zabieg odsysania tłuszczu, który pozwala na precyzyjne i szybkie wymodelowanie sylwetki. Efekty są widoczne niemal od razu, a przy zachowaniu zdrowego stylu życia oraz właściwej diety, utrzymują się przez wiele lat.

W zależności od partii ciała poddanej modelowaniu, ilości i struktury tkanki tłuszczowej do usunięcia, zabieg trwa od 1 do ok. 5 godzin. W trakcie jednego zabiegu lekarz może bezpiecznie odessać około 4 litrów tłuszczu. W tym celu pod skórę wprowadzana jest kaniula, dzięki której chirurg może z niezwykłą precyzją rozbijać tkankę tłuszczową. Komórki tłuszczowe (adipocyty) są następnie odsysane tą samą drogą.

Przygotowanie do zabiegu

Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować leków, które rozrzedzają krew, na przykład Aspiryny, oraz należy zaprzestać lub ograniczyć możliwie jak najbardziej palenie papierosów.

Znieczulenie do zabiegu

Liposukcja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, ale rodzaj znieczulenia zależy od rozległości zabiegu oraz umiejscowienia – o wyborze powinien decydować anestezjolog.

Powrót do aktywności

Po zabiegu w celu przyspieszenia procesu zmniejszania się obrzęków oraz obkurczania nadmiaru skóry będącego wynikiem zabiegu liposukcji, konieczne jest noszenie specjalnie dopasowanego ubranka uciskowego przez conajmniej 2-4 tygodnie.

Pacjenci mogą wrócić do umiarkowanej codziennej aktywności już następnego dnia po zabiegu. Jedynymi dolegliwościami mogą być siniaki, obrzęki i odczuwanie dyskomfortu bólowego, który daje się zniwelować przy pomocy środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

 tkanka-tluszczowa

Kto może skorzystać z zabiegu?

Liposukcję wykonuje się u tych osób, które mimo wysiłku fizycznego i stosowania diety nie są w stanie zredukować nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj liposukcji poddają się kobiety i mężczyźni w wieku 25-50 lat, ale również w innym przedziale wiekowym. Osoba, która zamierza poddać się zabiegowi odsysania komórek tłuszczowych, powinna być w ogólnym dobrym stanie zdrowia, a także posiadać prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.

Obszary najczęściej poddawane odsysaniu tłuszczu, to:

 liposukcja ciała

 • Liposukcja brzucha,
 • liposukcja ud,
 • liposukcja pleców
 • klatka piersiowa,
 • liposukcja talii,
 • boki,
 • liposukcja chomików,
 • liposukcja wzgórek łonowy,
 • liposukcja podbródka, szyja,
 • liposukcja ramion,
 • liposukcja kolan,
 • ginekomastia

Nie tylko odsysanie tłuszczu!

Liposukcja pozwala nie tylko na zmniejszenie obwodu określonych partii ciała, ale także na ich modelowanie. Dobrym przykładem może być brzuch – dzięki zastosowaniu liposukcji HD, istnieje możliwość uzyskania efektu muskulatury, jak po treningach na siłowni.

Przeszczep tłuszczu

Inną, ale niezwykle ważną zaletą liposukcji jest opcja ponownego wykorzystania odessanego tłuszczu (lipotransfer). Dzięki temu, przy jednym zabiegu można pozbyć się np. nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha i przeszczepić ją np. do piersi lub pośladków, uzyskując powiększenie oraz ujędrnienie wybranej okolicy.

Efekty zabiegu

Pełne efekty liposukcji są widoczne po ustąpieniu opuchlizny oraz zregenerowaniu się skóry, co następuje najczęściej w ciągu kilku miesięcy. Przy zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz stylu życia, rezultaty mogą się utrzymywać przez wiele lat.

Możliwe powikłania

Liposukcja to zabieg małoinwazyjny, przeprowadzany przez chirurga, po konsultacji medycznej i wykonaniu dodatkowych badań laboratoryjnych. W związku z tym ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie. Całą procedurę, jak również przeciwwskazania i możliwe powikłania, przedstawia specjalista podczas kwalifikacji do zabiegu.

Przeciwskazania: zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, cukrzyca, choroby serca.

Dostępne metody liposukcji

Liposukcja ultradźwiękowa

vaser-lipo-logo

Jedną z wielu dostępnych metod jest liposukcja VaserLipo, czyli liposukcja wspomagana ultradźwiękami. Jest to nowoczesna technika oraz optymalny zabieg dla wszystkich tych, którzy nie tylko chcą szybko i bezboleśnie pozbyć się zbędnego tłuszczu, ale również wymodelować sylwetkę i szybko powrócić do formy. Wykonując odsysanie tłuszczu metodą Vaser Lipo, aż 90% odessanej tkanki tłuszczowej nadaje się do ponownego przeszczepienia np w celu powiększenia biustu tłuszczem.

Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu, a jego efekty pojawiają się stopniowo i w ciągu kliku tygodni uzyskujemy optymalny efekt. Po zabiegu nasza skóra przebudowuje się i po pewnym czasie wraca do zdrowej  i optymalnej kondycji. Efekty utrzymują się przez wiele lat, ale trzeba pamiętać o zdrowym stylu życia. Czas trwania zabiegu średnio około 2 – 3 godzin. Zabieg jest poprzedzany konsultacją z lekarzem specjalistą.

Liposukcja wodna

body-jet-liposukcjaLiposukcja Body Jet, to pierwsze urządzenie na świecie, które wykorzystuje metodę WAL (water-jet assisted liposuction). Podobnie jak w przypadku VaserLipo możliwe jest przeszczepienie tkanki tłuszczowej (reinplantacja) w inne miejsce na naszym ciele, np. powiększenie biustu tłuszczem, czy też pośladków oraz innych okolic. Metoda ta cechuje się krótkim czasem rekonwalescencji oraz wysoką skutecznością. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia ogólnego, ani hospitalizacji. Dodatkowym atutem przy wyborze tej metody jest krótki czas zabiegu oraz szybkie i długotrwałe efekty. Zabieg urządzeniem BodyJet wykonuje klikaset klinik medycznych na całym świecie. W 2008 roku urządzenie otrzymało certyfikat FDA. 

Kolejnymi metodami liposukcji są:

Body Tite, VibroLipo ( liposukcja infradźwiękowa, NIL), a także Lipoliza Laserowa – Smart Lipo, czyli liposukcja laserowa… Należy pamiętać, że lekarz specjalista w trakcie konsultacji, powinien zdecydować, która metoda będzie w Państwa przypadku najlepsza, najbardziej skuteczna i najbardziej bezpieczna.

Bardzo ważne jest również gdzie wykonamy zabieg, ponieważ powierzamy swoje zdrowie i urodę!

Zabieg warto wykonać w renomowanych klinikach u doświadczonych specjalistów. Klinika powinna dysponować odpowiednim sprzętem, a sam zabieg powinien zostać poprzedzony konsultacją z lekarzem specjalistą, odpowiednim wywiadem oraz potrzebnymi badaniami. Dobrze też, gdy klinika jest od wielu lat i możemy sprawdzić opinię, ile wykonała podobnych zabiegów oraz czy oferuje tylko jedną metodę, a może kilka – wtedy mamy gwarancję, że lekarz wybierze najlepszą i najbardziej skuteczną w naszym przypadku, a nie jedyną, którą wykonuje! Pozdrawiamy serdecznie. Klinika Warszawa