Przeszczep tłuszczu

lipotransfer
Przeszczep tłuszczu od dawna wykorzystywany jest zarówno w medycynie estetycznej jak i rekonstrukcyjnej. Zabieg jest małoinwazyjny, a ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, ponieważ tkanka tłuszczowa każdego z nas ma cechy idealnego wypełniacza. Tkankę tłuszcową można pobrać (liposukcja), następnie przygotować i umieścić w wybranej okolicy (lipotransfer), tam gdzie występuje defekt lub chcemy wypełnić, ujędrnić, czy też powiększyć dany obszar. Lipotransfer to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania sylwetki oraz redukcji oznak starzenia za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej.

 

 

Przeszczep tłuszczu w chirurgii plastycznej, czyli bardziej naturalny sposób modelowania ciała.

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu jest bardzo dobrze znanym sposobem na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Jednak przyroda nie znosi próżni i powstały metody, dzięki którym pobrana tkanka tłuszczowa może zostać przeszczepiona w wybrane przez nas miejsce. Kobiety najczęściej korzystają z tej metody by powiększyć piersi bez użycia implantów.

 

powiększenie piersi tłuszczemPowiększanie piersi tłuszczem

 

Metoda przeszczepiania tkanki tłuszczowej do piersi po raz pierwszy została zastosowana w 1895 roku, gdy przeszczepiono tłuszczaka, czyli łagodny nowotwór, do piersi po mastektomii. Jednak sama liposukcja jako zabieg upiększający zaczęła być stosowana dopiero w latach 60 ubiegłego wieku, a przeszczepianie tkanki tłuszczowej do piersi zostało zatwierdzone jako bezpieczna metoda dopiero w 1987. Niemniej, postęp każdej dziedziny medycyny był piorunujący przez ostatnich 20 lat, więc i metoda przeszczepiania tkanki tłuszczowej stała się nie tylko w pełni bezpieczna ale i maksymalnie efektywna.

 

 

Bezpieczeństwo metody jest oczywiste, jednak o co chodzi z efektywnością? Otóż podczas zwykłego odciągania tłuszczu z tkanki wiele z komórek tłuszczowych ulega zniszczeniu. Zatem fragmenty takich uszkodzonych komórek bardzo szybko zostają uznane za materiał niepotrzebny i „uprzątnięte” przez nasz organizm. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia objętości przeszczepu, co nie jest zjawiskiem pożądanym. Dodatkowym kłopotem, nawet z mniej traumatycznym dla komórek pobraniem tkanki tłuszczowej, jest fakt, że część tych komórek, mimo, że pobranych „za życia”, obumiera w nowym miejscu. Stąd przeszczep w przeciągu roku może zmniejszyć się nawet o 50%. Aby do tego nie dochodziło w aż tak dużym stopniu, stosuje się nową metodę: pobieranie tkanki tłuszczowej wraz z komórkami macierzystymi. Dzięki temu nawet jeśli część komórek obumrze, tworzą się nowe. Zatem nie tracimy tak dużo na objętości przeszczepu.

 

Żródło informacji na temat przeszczepu tłuszczu: Kriocentrum – Przeszczep tłuszczu

 

Jak wygląda taki zabieg?

 

liposuctionNajpierw trzeba pobrać odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj, do powiększania piersi, pobiera się 300 do 500ml nadającej się do przeszczepu tkanki z brzucha lub wewnętrznej części ud. Jak już wspomniano wyżej, należy użyć odpowiedniej metody do liposukcji, aby oszczędzić jak najwięcej komórek tłuszczowych i macierzystych. Polecanymi metodami są liposukcja wodna typu Body Jet lub liposukcja ultradźwiękowa Vaser lipo. Dzięki podaniu wody lub z użyciem ultradźwięków pobierany jest odpowiedni materiał i nie powstają duże siniaki w miejscach wkłuć. Następnie około godziny trwa podawanie tkanki tłuszczowej w odpowiednie miejsce. Ponieważ część komórek i tak ulega zniszczeniu lub obumrze, podaje się objętość większą o około 30% niż pożądana. Zatem po zabiegu, mimo że nie ma znacznego obrzęku tkanek, piersi przez kilka pierwszych miesięcy będą większe niż pacjentka sobie wymarzyła. Jeśli zaś objętość w pół roku po zabiegu będzie dla pacjentki wciąż niezadowalająca, można zabieg ponawiać aż do uzyskania idealnego efektu. Zabiegi te są szybkie i nie obarczone dużym ryzykiem, więc wielokrotne wykonywanie nie stanowi problemu.

 

Główną zaletą zabiegów przeszczepiania tkanki tłuszczowej jest to, że tkanki są naturalne w dotyku oraz pozbawione ryzyka związanego ze stosowaniem sztucznych implantów. Oprócz piersi można przeszczepiać materiał z liposukcji do twarzy, dzięki czemu skóra wygląda na zdrowszą a zmarszczki są mniej widoczne, na tors czy w okolice pośladkowe, co ostatnio staje się coraz modniejsze. Czasami, gdy pacjentka pożąda wyjątkowo dużego powiększenia piersi, przeszczepia się tkankę tłuszczową wraz z wszczepieniem implantów, co zmniejsza kurczenie się torebki implantu i nadaje bardziej naturalną konsystencję piersi.

Jak każda operacja, również przeszczep tkanki tłuszczowej wymaga praktyki aby efekt był taki, jaki pacjentka sobie wymarzy. Dlatego zawsze lepiej zapłacić odrobinę więcej i wykonać zabieg w renomowanym ośrodku zajmującym się głównie tego typu zabiegami. I cieszyć się idealnymi, naturalnymi w dotyku piersiami.

 

 

przeszczep-tluszczuNajczęściej zabieg przeszczepu tłuszczu wykonuje się w okolicy:

 • twarzy,
 • piersi,
 • szyi,
 • dekoltu,
 • pośladków,
 • dłoni,
 • ramion,
 • narządów płciowych (wargi sromowe)

 

 

Lipotransfer – twarz:

 • wyraźne zmarszczki i bruzdy,
 • opadająca skóra,
 • niedobór tkanki tłuszczowej, zapadnięte policzki,
 • asymetria twarzy,
 • blizny potrądzikowe i pourazowe

 

Lipotransfer – ciało:

 • pourazowe ubytki skórne, blizny i nierówności,
 • asymetrie,
 • modelowanie kształtu piersi: powiększanie, unoszenie, odbudowa naturalnej tkanki ,
 • modelowanie kształtu pośladków: powiększenie oraz uniesienie,
 • modelowanie linii ciała

powiekszanie-posladkow

 

przeszczep-tluszczu-do-piersi

 

 

Warunkiem zakwalifikowania do zabiegu są prawidłowe wyniki badań.

Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, na której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, ustala zakres i przewidywane efekty zabiegu oraz zleca potrzebne badania. 

 

Ile trwa zabieg

Procedura zabiegowa odbywa się w ciągu jednego dnia(liposukcja ok 2h + 1h przeszczep). Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu, a następnego dnia może wrócić do pracy.

 

Efekt

Pacjent zyskuje naturalny efekt wypełnienia, wygładzenia oraz rewitalizacji obszaru poddanego zabiegowi. Dodatkowe zalecenia ustalane są indywidualnie przez lekarza.

 

Zalety zabiegu – przeszczep tłuszczu

 • modelowanie ciała przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej
 • zostaje uzyskana tkanka tłuszczowa zawierająca również komórki macierzyste
 • efekty zabiegu są widoczne właściwie od razu

 • zabieg charakteryzuje się krótkim czasem rekonwalescencji
 • brak reakcji alergicznych, ponieważ to nasza własna tkanka
 • brak blizn – niewielkie nacięcia goją się praktycznie bezbliznowo

 • zabieg można powtarzać
 • jest małoinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny

 

Cena powiększania piersi tłuszczem + trzeba doliczyć liposukcję – średnia cen dla Warszawy.

 

liposukcja brzucha6500 zł
liposukcja ud zewnętrznych 4500 zł
liposukcja ud wewnętrznych4500 zł
liposukcja talia4300 zł
liposukcja plecy4000 zł
liposukcja kolana3000 zł
liposukcja ramiona4000 zł
liposukcja podbródek 3000 zł
liposukcja wzgórka łonowego2500 zł
Przeszczep tkanki tłuszczowej z komórkami macierzystymi do piersi4500 zł
Ginekomastia tłuszczowa4500 zł
Ginekomastia gruczołowa 3500 zł
Ginekomastia mieszana7500 zł

 

Zdjęcia przed i po – powiększenie piersi tłuszczem

 

 

 

 

 

 

Przykładowy film z zabiegu przeszczepu tłuszczu

 

 

 

 

Przygotowanie do zabiegu pobrania tkanki tłuszczowej(liposukcja)

 

 

 

 

Etap drugi – izolowanie komórek tłuszczowych

 

 

 

 

Etap trzeci – liposukcja i przygotowanie do przeszczepu pobranej tkanki.

 

 

 

 

Etap trzeci – Lipotransfer, iniekcja komórek w wybraną okolicę

 

 

Zapraszamy do kontaktu oraz ponownego odwiedzenia naszej strony poświęconej liposukcji oraz przeszczepowi tkanki tłuszczowej do piersi. Przed podjęciem decyzji należy skontaktować się z lekarzem w celu konsultacji, wyboru najlepszej oraz najbardziej skutecznej metody odsysania tłuszczu i ewentualnego przeszczepu do biustu. Pozdrawiamy Klinika Warszawa.