Przeszczep tłuszczu

lipotransfer
Przeszczep tłuszczu od dawna wykorzystywany jest zarówno w medycynie estetycznej jak i rekonstrukcyjnej. Zabieg jest małoinwazyjny, a ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, ponieważ tkanka tłuszczowa każdego z nas ma cechy idealnego wypełniacza. Tkankę tłuszcową można pobrać (liposukcja), następnie przygotować i umieścić w wybranej okolicy (lipotransfer), tam gdzie występuje defekt lub chcemy wypełnić, ujędrnić, czy też powiększyć dany obszar. Lipotransfer to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania sylwetki oraz redukcji oznak starzenia za pomocą autologicznego przeszczepu tkanki tłuszczowej.

Przeszczep tłuszczu w chirurgii plastycznej, czyli bardziej naturalny sposób modelowania ciała.

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu jest bardzo dobrze znanym sposobem na pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Jednak przyroda nie znosi próżni i powstały metody, dzięki którym pobrana tkanka tłuszczowa może zostać przeszczepiona w wybrane przez nas miejsce. Kobiety najczęściej korzystają z tej metody by powiększyć piersi bez użycia implantów.

powiększenie piersi tłuszczemPowiększanie piersi tłuszczem

Metoda przeszczepiania tkanki tłuszczowej do piersi po raz pierwszy została zastosowana w 1895 roku, gdy przeszczepiono tłuszczaka, czyli łagodny nowotwór, do piersi po mastektomii. Jednak sama liposukcja jako zabieg upiększający zaczęła być stosowana dopiero w latach 60 ubiegłego wieku, a przeszczepianie tkanki tłuszczowej do piersi zostało zatwierdzone jako bezpieczna metoda dopiero w 1987. Niemniej, postęp każdej dziedziny medycyny był piorunujący przez ostatnich 20 lat, więc i metoda przeszczepiania tkanki tłuszczowej stała się nie tylko w pełni bezpieczna ale i maksymalnie efektywna.

Bezpieczeństwo metody jest oczywiste, jednak o co chodzi z efektywnością? Otóż podczas zwykłego odciągania tłuszczu z tkanki wiele z komórek tłuszczowych ulega zniszczeniu. Zatem fragmenty takich uszkodzonych komórek bardzo szybko zostają uznane za materiał niepotrzebny i „uprzątnięte” przez nasz organizm. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia objętości przeszczepu, co nie jest zjawiskiem pożądanym. Dodatkowym kłopotem, nawet z mniej traumatycznym dla komórek pobraniem tkanki tłuszczowej, jest fakt, że część tych komórek, mimo, że pobranych „za życia”, obumiera w nowym miejscu. Stąd przeszczep w przeciągu roku może zmniejszyć się nawet o 50%. Aby do tego nie dochodziło w aż tak dużym stopniu, stosuje się nową metodę: pobieranie tkanki tłuszczowej wraz z komórkami macierzystymi. Dzięki temu nawet jeśli część komórek obumrze, tworzą się nowe. Zatem nie tracimy tak dużo na objętości przeszczepu.

Żródło informacji na temat przeszczepu tłuszczu: Kriocentrum – Przeszczep tłuszczu

Jak wygląda taki zabieg?

liposuctionNajpierw trzeba pobrać odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj, do powiększania piersi, pobiera się 300 do 500ml nadającej się do przeszczepu tkanki z brzucha lub wewnętrznej części ud. Jak już wspomniano wyżej, należy użyć odpowiedniej metody do liposukcji, aby oszczędzić jak najwięcej komórek tłuszczowych i macierzystych. Polecanymi metodami są liposukcja wodna typu Body Jet lub liposukcja ultradźwiękowa Vaser lipo. Dzięki podaniu wody lub z użyciem ultradźwięków pobierany jest odpowiedni materiał i nie powstają duże siniaki w miejscach wkłuć. Następnie około godziny trwa podawanie tkanki tłuszczowej w odpowiednie miejsce. Ponieważ część komórek i tak ulega zniszczeniu lub obumrze, podaje się objętość większą o około 30% niż pożądana. Zatem po zabiegu, mimo że nie ma znacznego obrzęku tkanek, piersi przez kilka pierwszych miesięcy będą większe niż pacjentka sobie wymarzyła. Jeśli zaś objętość w pół roku po zabiegu będzie dla pacjentki wciąż niezadowalająca, można zabieg ponawiać aż do uzyskania idealnego efektu. Zabiegi te są szybkie i nie obarczone dużym ryzykiem, więc wielokrotne wykonywanie nie stanowi problemu.

Główną zaletą zabiegów przeszczepiania tkanki tłuszczowej jest to, że tkanki są naturalne w dotyku oraz pozbawione ryzyka związanego ze stosowaniem sztucznych implantów. Oprócz piersi można przeszczepiać materiał z liposukcji do twarzy, dzięki czemu skóra wygląda na zdrowszą a zmarszczki są mniej widoczne, na tors czy w okolice pośladkowe, co ostatnio staje się coraz modniejsze. Czasami, gdy pacjentka pożąda wyjątkowo dużego powiększenia piersi, przeszczepia się tkankę tłuszczową wraz z wszczepieniem implantów, co zmniejsza kurczenie się torebki implantu i nadaje bardziej naturalną konsystencję piersi.

Jak każda operacja, również przeszczep tkanki tłuszczowej wymaga praktyki aby efekt był taki, jaki pacjentka sobie wymarzy. Dlatego zawsze lepiej zapłacić odrobinę więcej i wykonać zabieg w renomowanym ośrodku zajmującym się głównie tego typu zabiegami. I cieszyć się idealnymi, naturalnymi w dotyku piersiami.

przeszczep-tluszczuNajczęściej zabieg przeszczepu tłuszczu wykonuje się w okolicy:

 • twarzy,
 • piersi,
 • szyi,
 • dekoltu,
 • pośladków,
 • dłoni,
 • ramion,
 • narządów płciowych (wargi sromowe)

Lipotransfer – twarz:

 • wyraźne zmarszczki i bruzdy,
 • opadająca skóra,
 • niedobór tkanki tłuszczowej, zapadnięte policzki,
 • asymetria twarzy,
 • blizny potrądzikowe i pourazowe

Lipotransfer – ciało:

 • pourazowe ubytki skórne, blizny i nierówności,
 • asymetrie,
 • modelowanie kształtu piersi: powiększanie, unoszenie, odbudowa naturalnej tkanki ,
 • modelowanie kształtu pośladków: powiększenie oraz uniesienie,
 • modelowanie linii ciała

powiekszanie-posladkow

przeszczep-tluszczu-do-piersi

Warunkiem zakwalifikowania do zabiegu są prawidłowe wyniki badań.

Zabieg poprzedzony jest wizytą konsultacyjną, na której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta, ustala zakres i przewidywane efekty zabiegu oraz zleca potrzebne badania.

Ile trwa zabieg

Procedura zabiegowa odbywa się w ciągu jednego dnia(liposukcja ok 2h + 1h przeszczep). Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu, a następnego dnia może wrócić do pracy.

Efekt przeszczepu tłuszczu

Pacjent zyskuje naturalny efekt wypełnienia, wygładzenia oraz rewitalizacji obszaru poddanego zabiegowi. Dodatkowe zalecenia ustalane są indywidualnie przez lekarza.

Zalety zabiegu – przeszczep tłuszczu

 • modelowanie ciała przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej
 • zostaje uzyskana tkanka tłuszczowa zawierająca również komórki macierzyste
 • efekty zabiegu są widoczne właściwie od razu

 • zabieg charakteryzuje się krótkim czasem rekonwalescencji
 • brak reakcji alergicznych, ponieważ to nasza własna tkanka
 • brak blizn – niewielkie nacięcia goją się praktycznie bezbliznowo

 • zabieg można powtarzać
 • jest małoinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny

Cena powiększania piersi tłuszczem + trzeba doliczyć liposukcję – średnia cen dla Warszawy.

Zdjęcia przed i po – powiększenie piersi tłuszczem

Przykładowy film z zabiegu przeszczepu tłuszczu

Przygotowanie do zabiegu pobrania tkanki tłuszczowej(liposukcja)

Etap drugi – izolowanie komórek tłuszczowych

Etap trzeci – liposukcja i przygotowanie do przeszczepu pobranej tkanki.

Etap trzeci – Lipotransfer, iniekcja komórek w wybraną okolicę

Zapraszamy do kontaktu oraz ponownego odwiedzenia naszej strony poświęconej liposukcji oraz przeszczepowi tkanki tłuszczowej do piersi. Przed podjęciem decyzji należy skontaktować się z lekarzem w celu konsultacji, wyboru najlepszej oraz najbardziej skutecznej metody odsysania tłuszczu i ewentualnego przeszczepu do biustu. Pozdrawiamy Klinika Warszawa.