Blog

Przesuń swoje centymetry – wszystko, co musisz wiedzieć o przeszczepie tłuszczu

Przeszczep tkanki tłuszczowej – 

Gdybyśmy mieli jednym słowem podsumować kierunek, w którym zmierzają trendy w kosmetologii, medycynie estetycznej czy chirurgii plastycznej, bez wątpienia byłaby to… naturalność! W ostatnich latach w niemal całkowite zapomnienie odchodzą długie tipsy, sztuczne rzęsy czy mocno rozjaśniane włosy, ustępując miejsca subtelniejszym, bardziej naturalnym rozwiązaniom. Podobnie jest z zabiegami – silikonowe lub wypełnione solą fizjologiczną implanty coraz częściej zastępowane są naturalnym materiałem, pochodzącym z ciała pacjenta. Materiałem tym jest tkanka tłuszczowa. Jak wyglądają zabiegi z jej zastosowaniem? Zapraszamy do lektury.

Lipofilling, czyli przeniesienie tłuszczu

Autologiczny przeszczep tłuszczu (lipofilling), w dużym skrócie, polega na odessaniu tłuszczu z jednego miejsca na ciele, a następnie wstrzyknięciu go w inne miejsce. Lipofilling pozwala zarazem wyszczuplić wybrany obszar ciała i wypełnić, powiększyć inne miejsce. Z tego względu, mówiąc o zabiegu, często używa się określeń „przeniesienie tłuszczu” czy „przesunięcie centymetrów”.

Lipofilling – trzy etapy zabiegu

Zabieg modelowania sylwetki przy wykorzystaniu tkanki tłuszczowej wykonywany jest w trzech etapach:

  • Pierwszą fazą zabiegu jest liposukcja, czyli odessanie komórek tłuszczowych z wybranego miejsca na ciele (najczęściej jest to brzuch, uda lub biodra). Do najczęściej wykorzystywanych w lipofillingu, zalicza się metody liposukcji wodnej, ultradźwiękowej oraz nutacyjnej. Liposukcja (oraz kolejne etapy zabiegu) wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym połączonym ze znieczuleniem sedacyjnym – dzięki temu jest on całkowicie bezbolesny oraz bezstresowy, pomimo braku narkozy.
  • Drugi etap zabiegu to przygotowanie tkanki tłuszczowej do przeszczepu. Materiał pozyskany podczas liposukcji umieszczany jest w urządzeniu nazywanym lipokolektorem, gdzie jest oczyszczany z krwi, wolnych lipidów i fragmentów innych tkanek. Po procesie oczyszczania, otrzymywany jest „czysty graft”, czyli materiał zawierający jedynie pełnowartościowe komórki tłuszczowe oraz komórki macierzyste.
  • Trzecia faza zabiegu to wstrzyknięcie komórek tłuszczowych w wybrane miejsce na ciele. Materiał podawany jest przy użyciu cienkiej kaniuli, dzięki czemu na skórze pacjenta nie pozostają nieestetyczne ślady.

przeszczep tluszczu

Cały zabieg trwa zwykle około 60-120 minut, przy czym czas ten uzależniony jest w największej mierze od tego, jak rozległa jest planowana liposukcja.

Lipofilling – zastosowanie

Tkankę tłuszczową najczęściej wykorzystuje się do modelowania i powiększania piersi. Na zabieg tego typu decydują się kobiety, które zmagają się ze zbyt małym lub niesymetrycznym biustem, kobiety, u których objętość piersi zmieniła się na skutek ciąży i karmienia piersią lub w wyniku odchudzania. Przeszczep tłuszczu to jedna z metod wykorzystywanych w chirurgii rekonstrukcyjnej, na przykład do odtworzenia piersi po masektomii. Ponadto, lipofilling stosuje się w zabiegach powiększania lub odbudowania pośladków, łydek czy ud.

Przeszczep tłuszczu wykorzystywany jest także w korekcji oraz modelowaniu narządów płciowych. U kobiet tkanka tłuszczowa może wypełnić zbyt małe wargi sromowe mniejsze; u mężczyzn komórki tłuszczowe mogą służyć jako materiał do powiększania penisa.

Lipofilling znajduje zastosowanie również w zabiegach modelujących twarz i redukujących oznaki starzenia. Dzięki przeszczepowi tłuszczu wyrównać można asymetrie twarzy (zarówno te wrodzone, jak i powstałe w wyniku urazu lub zabiegu), poprawić owal, wypełnić ubytki, takie jak „dolina łez” czy opadające policzki, a także wygładzić zmarszczki i bruzdy. Warto zauważyć, że preparat z tkanki tłuszczowej bogaty jest w komórki macierzyste, które dodatkowo pobudzają procesy regeneracyjne w skórze. Dzięki temu cera po zabiegu jest wyjątkowo ujędrniona i odmłodzona.

Lipofilling to zabieg, który, oprócz znakomitych efektów, zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo (dzięki zastosowaniu komórek własnych pacjenta, reakcje alergiczne są ograniczone niemalże do zera). Jest on świetnym wyborem dla osób, które chcą poprawić swoją urodę, zachowując przy tym w pełni naturalny wygląd.

Komentarze

Brak komentarzy, skomentuj jako pierwszy!

Napisz komentarz