Blog

konsultacja przed liposukcja

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji?

Zmagasz się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, odpornej na ćwiczenia i dietę? Marzysz o płaskim brzuchu, smukłych udach, biodrach czy ramionach? Próbowałeś już wszystkiego? Rozwiązaniem Twoich problemów może być zabieg liposukcji, czyli tzw. odsysanie tłuszczu. Perspektywa pobytu w klinice, znieczulenia, rekonwalescencji często budzi jednak wiele wątpliwości i obaw. Czy liposukcja na pewno jest bezpieczna? Jak należy się do niej przygotować? Jak szybko dojdziesz do siebie po zabiegu? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania związane z liposukcją!

 

 

Wyobrażenia kontra rzeczywistość

Niepokojące skojarzenia, jakie rodzą się w głowie na myśl o liposukcji, wynikają często z nieaktualnej wiedzy na temat samego zabiegu. Być może i Ty, słysząc „liposukcja”, wyobrażasz sobie skomplikowaną i niebezpieczną operację, pełną krwi, bólu i urządzeń, których nie powstydziliby się rekwizytorzy na planie filmu sci-fi. Tymczasem współczesne zabiegi odsysania tłuszczu nie mają nic wspólnego z tymi, które przeprowadzano 50 czy 60 lat temu.

 

Liposukcja to obecnie zabieg bezpieczny i mało inwazyjny. Rekonwalescencja przebiega szybko i praktycznie bezboleśnie – powrót do codziennej aktywności możliwy jest po 12, maksymalnie 36 godzinach od zabiegu.

 

Jak przygotować się do zabiegu liposukcji

Odsysanie tkanki tłuszczowej zawsze poprzedzone jest konsultacją lekarską. Podczas rozmowy lekarz zapyta Cię o przebyte choroby i przyjmowane leki, a także zleci Ci wykonanie badań krwi. W trakcie konsultacji poznasz też najważniejsze zalecenia przedzabiegowe, takie jak:

 

 • abstynencja alkoholowa przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem,
 • odstawienie papierosów  przed planowanym zabiegiem,
 • odstawienie leków przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych oraz pozostałych środków o działaniu antyagregacyjnym na płytki krwi (po konsultacji z lekarzem),
 • lekkostrawna dieta przez około dwa tygodnie przed zabiegiem,
 • dokładne oczyszczenie oraz depilacja miejsca, w którym przeprowadzany będzie zabieg (jeżeli jest to konieczne),
 • nieaplikowanie kosmetyków na skórę poddawaną zabiegowi,
 • stawienie się na czczo – w przypadku, gdy zabieg przeprowadzony będzie w znieczuleniu ogólnym.
 • Przeziębienie i infekcja stanowią przeciwwskazanie do zabiegu.

 • Pamiętaj aby zorganizować sobie transport do domu
 • Jeśli planowany jest zabieg liposukcji dużego obszaru (znieczulenie ogólne – narkoza), wtedy pacjent pozostaje w klinice na noc i trzeba zabrać potrzebne rzeczy. Lekarz poinformuje Cię o rodzaju znieczulenia, ale większość zabiegów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wtedy pacjent wraca do domu tego samego dnia.

 

Dokładne zalecenia zostaną przekazane Ci przez lekarza. Pamiętaj, aby rzetelnie ich przestrzegać – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko komplikacji podczas zabiegu i skrócisz czas rekonwalescencji.

 

zabieg liposukcji

 

Jak wygląda zabieg liposukcji

Odsysanie tłuszczu polega na wprowadzeniu w tkankę tłuszczową, poprzez niewielkie nacięcia na skórze, kaniuli (tępo zakończonych igieł) podłączonych do urządzenia ssącego. Podczas zabiegu lekarz przesuwa kaniule pod skórą, dzięki czemu ilość nacięć jest ograniczona do minimum. W zależności od metody liposukcji, podczas zabiegu korzysta się z różnego rodzaju sprzętu, na przykład:

 

 • Podczas liposukcji ultradźwiękowej (Vaser Lipo®) wykorzystuje się urządzenie emitujące ultradźwięki, za pomocą których komórki tłuszczowe zostają rozbite.
 • Do przeprowadzenia liposukcji wodnej (Body Jet) wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem, który oddziela komórki tłuszczowe od tkanki łącznej.
 • W zabiegu liposukcji laserowej (Smartlipo) wykorzystuje się wiązkę lasera, która rozpuszcza tkankę tłuszczową.

 

Nacięcia, przez które wprowadza się kaniule odsysające tłuszcz, są zwykle niewielkie – na tyle, że w większości przypadków nie wymagają zakładania szwów (2 – 3mm). Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko powstania blizn. Zabieg jest bezbolesny – przeprowadza się go zwykle w znieczuleniu miejscowym połączonym z sedacją, która pozwala się odprężyć, a nawet wprowadzić pacjenta w przyjemny półsen.

 

W zależności od tego, jak rozległy obszar ciała poddawany jest liposukcji, zabieg może trwać od 2 do 5 godzin. W większości wypadków po zabiegu można wyjść do domu, chociaż czasem, w uzasadnionych sytuacjach, występuje konieczność 24-godzinnej hospitalizacji.

 

 

Po zabiegu liposukcji – rekonwalescencja

Większość pacjentów po zabiegu liposukcji wraca do normalnej aktywności zawodowej już w drugiej lub trzeciej dobie po opuszczeniu kliniki. Przez pierwsze dni po zabiegu możesz odczuwać umiarkowany ból, pieczenie lub sztywność w miejscu, w którym wykonano odsysanie tłuszczu. Nieprzyjemne objawy można jednak w pełni opanować dzięki lekom przeciwbólowym.

Przez 3-5 tygodni po zabiegu konieczne jest noszenie ubranka uciskowego, dzięki któremu skóra szybciej się obkurcza, a obrzęki zmniejszają się (ubranko jest wygodne i nie krępuje ruchów). Przez około miesiąc powinieneś unikać intensywnego wysiłku fizycznego, basenów, saun, gorących kąpieli. Okolicy poddanej zabiegowi nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych.

 

Jeśli planujesz liposukcję i wybierasz się na konsultację do kliniki, to dobrym sposobem jest zrobienie sobie listy pytań. Dzięki temu będziesz spokojniejsza/y oraz nie zapomnisz zapytać o ważne dla Ciebie kwestie. Lekarz o wszystkim Cię poinformuje, a także wybierze najlepszą metodę liposukcji do Twoich wymagań oraz efektu, który chcesz osiągnąć.

Komentarze

Brak komentarzy, skomentuj jako pierwszy!

Napisz komentarz

error: Content is protected !!