Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji – o czym warto wiedzieć?

po zabiegu liposukcjiObecnie w celu osiągnięcia zgrabnej sylwetki i pozbycia się zbędnych kilogramów można udać się do chirurga, który przeprowadzi zabieg odsysania tłuszczu z wybranych partii ciała. Chociaż zabieg liposukcji nie należy do skomplikowanych, to jednak postępowanie pooperacyjne ma bardzo duże znacznie na efekt końcowy. Trzeba bowiem liczyć się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Po zabiegach odsysania tłuszczu istotną rolę odgrywa przede wszystkim rehabilitacja.

 

 

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji

W przypadku prawidłowo przeprowadzonego zabiegu liposukcji pacjent szybko wraca do domu, jednakże na jego ciele zostają ślady po niewielkim nacięciu i drenach, z których mogą sączyć się płyny infiltracyjny i tkankowy. Taki stan utrzymuje się zazwyczaj od 5 do 12 godzin, po czym wyciek samoistnie ustaje. Miejsca te wymagają odkażania i opatrunku. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby rekonwalescencja pooperacyjna rozpoczęła się już w klinice. Obszar podany liposukcji zakrywany jest na pięć czy sześć dni stripami. Po zabiegu pacjentom zwykle towarzyszy sztywność, ból i pieczenie, a dolegliwości te są łagodzone lekami przeciwbólowymi.

 

Po zabiegu utrzymują się też obrzęki i opuchlizna, które samoistnie znikają po kilku dniach. Pacjenci jeszcze przed udaniem się do domu powinni założyć specjalne ubrania uciskowe, którego nie zdejmuje się przez pierwsze 24 godziny po zabiegu. Konieczny czas stosowania odzieży uciskowej wynosi od dwóch do trzech tygodni, a dla otrzymania lepszych efektów zaleca się noszenie lżejszej wersji jak najdłużej, a nawet można do 6 miesięcy. Noszenie ubrania uciskowego pełni bardzo ważną rolę w procesie prawidłowego gojenia i modelowania ciała.

 

Dyskomfort związany z pieczeniem i obrzękiem ustępuje po około trzech tygodniach. Jeśli chodzi o gojenie się blizn, to zależy to od predyspozycji organizmu danego pacjenta i jego stosowania się do zaleceń lekarskich. Z kolei obkurczanie blizn podskórnych trwa zazwyczaj prze okres około jednego roku i przez ten czas zaleca się stosowanie maści limfatycznych oraz wykonywanie masażów wałkiem obrotowym.

 

Zaleca się po zabiegu pozostanie przez tydzień w domu i unikania gwałtownych ruchów. Ważne w rekonwalescenci po zabiegu liposukcji jest rozpoczęcie niewielkiego wysiłku fizycznego, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi w żyłach. Przez okres kilku tygodni, a nawet do 6 miesięcy nie poleca się opalania.

 

Liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym, skutecznym oraz małoinwazyjnym, ale jak każdy zabieg chirurgiczny wymaga zastosowania środków ostrożności, które przedstawia pacjentowi lekarz przed zabiegiem usuwania tłuszczu.

Najważniejsze są wstępne badania, które zleca lekarz i z nimi udajemy się na konsultację lub wykonujemy je po konsultacji.

Badania są bardzo ważne, ponieważ mogą wykluczyć powikłania i zmniejszyć ryzyko zabiegu. Równie ważne jest doświadczenie lekarza oraz technika jaką jest wykonywana liposukcja. Do najbardziej sprawdzonych i skutecznych obecnie należą Vaser Lipo, Body Jet, Smart Lipo a także trochę starsza metoda liposukcja laserowa. Wybór metody, doświadczenie lekarza oraz przestrzeganie zaleceń po liposukcji mają wpływ na późniejszy efekt końcowy oraz czas rekonwalescencji.