Usuwanie Ginekomastii
Operacje zmniejszania piersi u mężczyzn – na czym polegają?
Ginekomastia (z greckiego „gyne”, co oznacza kobieta i „mastos” – pierś, czyli kobiece piersi) to problem na który cierpi bardzo wielu mężczyzn w różnym wieku. Pomimo, że występowanie tej dolegliwości jest powszechne, to temat ten jest rzadko poruszany, ponieważ dla osób dotkniętych ginekomastią jest ona często powodem do wstydu. Mężczyznom, którzy zmagają się z wstydliwym problemem powiększonych piersi, chirurgia oferuje nowoczesne i bezpieczne rozwiązania.
Operacje zmniejszania piersi są piątym najczęstszym rodzajem wśród wszystkich operacji plastycznych wykonywanych w Polsce. Kiedy zdecydować się na taki zabieg i jak on przebiega?
Powody powiększenia piersi u mężczyzn są dwa: lipomastia, czyli zgromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy sutków oraz ginekomastia, która polega na rozroście gruczołu sutkowego w wyniku zaburzeń hormonalnych. Na pierwszy rzut oka łatwo je pomylić, jednak ginekomastia jest dużo poważniejszym zaburzeniem i oprócz powiększenia piersi cechuje się bolesnością przy ucisku. Ponadto, przy ginekomastii zawsze obecny jest jakiś problem który sprawia, że zaburzona jest gospodarka hormonalna, co wymaga leczenia w pierwszej kolejności.
Lipomastia jest problemem wynikającym zazwyczaj z otyłości, choć zbyt niski poziom testosteronu lub zbyt duży poziom estrogenów również mogą przyczyniać się do odkładania się tkanki tłuszczowej na piersiach. Ten poziom estrogenów niekiedy wynika z diety – duża ilość spożywanych produktów sojowych go podnosi. Pierwszym krokiem w leczeniu lipomastia jest redukcja masy ciała, co rzecz jasna wykonuje się poprzez ograniczenie kalorii i cukrów prostych w diecie oraz ćwiczenia. Dodatkową zaletą płynącą z ćwiczeń jest podniesienie poziomu testosteronu, co przyczyni się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej z tej okolicy. Jednakże niektórych demotywuje ich wygląd co często przyczynia się do rezygnacji z ćwiczeń na siłowni i braku motywacji do zmiany diety. Wtedy bardzo dobrym, szybkim i bezbolesnym sposobem usunięcia tkanki tłuszczowej jest liposukcja. Zabieg ma efekt natychmiastowy, a obecnie stosowane aparaty do liposukcji wodnej czy ultradźwiękowej zostawiają niewielkie siniaki w miejscu wkłuć, co tylko przyspiesza możliwość cieszenia się brakiem lipomastii.
Ginekomastia z kolei jest znacznie bardziej złożonym problemem. Powiększenie piersi jest tutaj efektem rozrostu tkanki gruczołowej, narośnięcia tkanki łącznej oraz zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej. U starszych mężczyzn zazwyczaj pojawia się jako objaw raka prostaty, niewydolności wątroby lub nerek. Jednak i młodsi mogą mieć z nią problem w wyniku hiperprolaktynemii (z reguły powodowanej lekami), stosowania używek takich jak marihuana czy amfetamina, zaburzeniom czynności tarczycy, dużym niedoborem testosteronu czy znaczny nadmiarem estrogenu, a nawet w wyniku raka sutka, który może zdarzyć się u mężczyzny. Niestety, usunięcie przyczyny nie spowoduje zaniknięcia ginekomastii – efekt będzie podobny jak u kobiet po menopauzie – piersi stają się wiotkie a tkanka gruczołowa w znacznej mierze się na tkankę łączną i tłuszczową. W efekcie piersi są nadal znacznie powiększone. Rozwiązaniem tutaj może być tylko operacja. We wcześnie zatrzymanej ginekomastii, gdy piersi nie są duże a jedynie nieznacznie powiększone wystarczyć może również liposukcja. Pozostała tkanka łączna stanie się prawie niewidoczna. Niestety, przy dużych piersiach, które zdążyły przybrać rozmiar kobiecych, konieczne jest wycięcie wszystkich patologicznie rozwiniętych tkanek wraz z liposukcją. Operacja ta jest znacznie dłuższym zabiegiem i wiąże się z ryzykiem blizn – zwłaszcza gdy piersi są bardzo duże. Ponadto, przez 3-4 tygodnie po operacji konieczne jest noszenie opatrunku uciskowego na klatce piersiowej by zmniejszyć obrzęk i zminimalizować ryzyko powikłań. Zatem w przypadku obserwacji u siebie powiększania się piersi i ich bolesności uciskowej warto jak najszybciej udać się do lekarza by nie pozwolić na rozwinięcie się dużych gruczołów sutkowych.
Lipomastia i ginekomastia są problemami, które znacznie obniżają samoocenę mężczyzn. Jeśli się pojawią warto zdecydować się na zabiegi ich usunięcia, które obecnie nie są bardzo drogie. Zabieg jest bezbolesny i przynosi natychmiastowy efekt.
Przyczyną ginekomastii może być:
- niedobór męskich hormonów
- nadprodukcja estrogenu
- hiperprolaktynemia (zwiększona produkcja prolaktyny)
- przyjmowanie leków, używek (marihuana, amfetamina), anabolików
- rak sutka
- inne choroby jak: marskością wątroby, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek
PRZECIWWSKAZANIA
- wszystkie choroby ciężkie i przewlekłe;
- cukrzyca,
- choroby serca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
BADANIA DO ZABIEGU
Do wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym potrzebne jest wykonanie poniżej wymienionych badań:
Wszelkie informacje odnośnie badań, przeciwskazań Pacjent otrzymuje w trakcie konsultacji u lekarza specjalisty.
Najczęściej zalecane badania:
- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB
- mocz badanie ogólne
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K, Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- Antygen HBS, HIV, HCV
- EKG z opisem
- RTG klatki piersiowej
- USG piersi
- wymaz z nosa
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Cała procedura operacyjna trwa zazwyczaj 1-2 godzin w zależności od ilości odsysanego tłuszczu.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Po zabiegu usuwania ginekomastii, przez 3-4 tygodnie pacjent powinien nosić ubranie uciskowe, ściśle dopasowane wielkością i kształtem do odsysanych okolic. Zdjęcie szwów po 7-10 dniach.
Znieczulenie
miejscowe+ dożylne – sedacja